Sorular Cevaplar

Edison Ampulü İcat Etmeseydi Hayatımızda Neler Değişirdi

Ampul İcat Edilmeseydi Ne Olurdu, Thomas Edison Ampulü İcat Etmeseydi Neler Değişirdi

Ampul en büyük buluşlardan olup günümüze kadar gelişim sağlamıştır. Tarihte ilk defa Thomas Edison tarafından ampul icat edildi. Farklı şekillerde olup bugün evimizde kullandığımız ampule benzetilmeye başlanmıştır. Geceleri karanlığında çevremizi görmemizi sağladığı gibi önemli aydınlatma aracı olarak kullanılmıştır.

Ampul kullanılmadan önce yerine kullanılan gaz lambaları, mum ve aydınlatma araçları olmuştur. İnsanlar hayatlarını bu şekilde sürdürür yeterince kadar aydınlanamazlardı. Bunun için yapılan çalışmalardan birisi Thomas Edison tarafından olup ampulü icat etmesi ile ortaya çıkmıştır.

Ampul Thomas Edison tarafından icat edilmeseydi eğer ilk olarak aydınlatmalar olmayacaktı. Karanlıkta etrafımızı gaz lambaları ile aydınlanacağından dolayı yeteri kadar verim alamamış olacaktık. Arabalarda farlar olmadığından dolayı ileriyi göremeyip kazalara sebebiyet olurdu. Sokak lambaları olmayacağından hırsızlık ve gasp olayları artarak kendimizi güvende hissetmeyecektik. Ampul icadı sayesinde hayatımızda bir çok şey değişerek kullanabilir olunmuştur. Telefon, bilgisayar, televizyon ve anten cihazlarında dahi çalışıp çalışmadığını küçük ampuller sayesinde görebiliyoruz.

ampul

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu