Okul

Deniz Yolu Taşıtları Nelerdir

Deniz yolu taşıtlarına baktığımız zaman deniz üzerinde dengeli bir şekilde ilerleyen ulaşım araçlarıdır. Bunlardan bazıları taşımacılık içinde kullanılabilir. Ev olarak kullanan kişiler dahi olup lüks yatlara örnek verilebilir. Deniz üzerinde hareket eden tahta ve metal araçlar deniz yolu taşıtlarına dahil olurlar.

Gemi
Yük ve yolcu taşıma amaçlı olup büyük binlerce yolcuyu ve tonlarca ağırlığında yükleri nakil edilmesinde faydalanılır. Kıtalar arasında yolculuk yapılması durumunda gemiler daha çok tercih edilir. Açık denizlerde dev dalgalardan zarar görmeden yoluna devam edebilirler.

Vapur
Kısa mesafeli yolculuklar için kullanılır. Bazen yük taşındığı dahi bilinir. Okyanus ve denizlere açılamazlar ama yakın mesafelerde çok faydalıdır. Hızlı kalkış yapabilir ve durabilirler.

Kayık
Deniz üzerinde yüzen tahtadan yapılmış olup kürekli veya motorlu şekilde hareket eden taşıttır. Balıkçılık ve hobi adına kullanılırlar.

Yat
Lüks ve zengin kısmın daha çok tercih ettiği deniz taşıtı aynı zamanda ev gibi kullanılabilir durumdadır.

Denizaltı
Nükleer enerji ile çalışan, denizin altında yol alabilen deniz taşıtıdır. Deniz altında 7000 metreye kadar dayanıklılık gösterebilir. Suyun yüzeyine hiç çıkmadan binlerce kilometre yol alabilir. Suyun altında araştırma yapmak ve savunma sanayisinde kullanılır.

Jet Ski
Emdiği suyu pompalar ile sıkıştırarak itiş gücü elde eden küçük deniz taşıtıdır.

Kano
Çok önce ve uzun yapıya sahip olan, bir çok kişi tarafından kürek çekerek hareket ettiren deniz taşıtıdır.

deniz tasitlari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu