Okul

Ege Bölgesinin Meslekleri Nelerdir

Ülkemiz iklim, bitki örtüsü ve yapısı bakımından yedi coğrafi bölgeye bölünmüştür. Bunlardan biri Ege Bölgesi ve bir çok ekonomik faaliyetin gerçekleştiği yerdir. İnsanlar yaşamlarını doğasının yanı sıra üretiminden kazanmaktadır. Her insanın hayatını idare ettirebilmesi için ekonomik güce sahip olması gerekir. Bu bölgede yaşayan insanlar çeşitli meslek gruplarına dahil olarak yaşamlarını devam ettirirler. Denize kıyı olması, eğitimli insanların yetişmesi meslek gruplarına da yansımıştır.

Denize kıyı olması, iç kesimlere göre iklim ve coğrafi özellikleri değişen bölgemizdir. Bölgede dağların denize dik uzanması, iç kesimlerde ovalar ile bağlantı kurulması sağlanmıştır. Ege bölgesinde tarımcılık çok gelişmiştir. Yağış alması ve güneşi geçen günlerden dolayı nüfusun yarısından çoğu tarımcılık ile ilgilenir. Tarım alanında tütün, üzüm, pamuk, zeytin ihtiyacınızda ilk sırada gelir. İncir ve haşhaşta bu bölgede yetiştirilir.

İzmir bölgesinin gelişmiş limanları sayesinde üretilen ürünler yurtdışına ithal edilir. Bu sayede ekonomi kendisini güçlendirmektedir.

Ege Bölgesinde en çok görülen meslekler şunlardır:

Çiftçilik

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık

Taşımacılık

Kümes hayvancılığı

Dericilik

Sanayicilik

Sanayi tesisleri

Turizm sektörü

Gıda alanında meslekler

Hizmet sektörü

Hizmet sektörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu