Okul

Ege İkliminin Günlük Yaşama Etkileri

Ege bölgesinde yıl boyunca sıcak ve kurak iklim hakim olmaktadır. Denize kıyı olması kuraklıktan etkilenmesini azaltmaktadır. Kuzey kesimleri dağlarla çevrili olması rüzgarların bölgeye ulaşmasını engellemektedir. Kış aylarında ise havalar daha ılık geçer. Yağış oldukça fazla olarak sel baskınlarına sebep olmaktadır. bölge dar olmasına bağlı olarak uzun ovalar şehirleşmenin içinde yer almaktadır. Yer şekillerine bağlı olarak iklimin etkisinde farklılıklar gözlenmektedir. Ilık yerine daha sıcak yada yağışlı yerlerde soğuk daha fazla hissedilmektedir.

Ege bölgesinde insanlar daha çok yaz sezonundaymış gibi yaşamlarını sürdürmektedir. Günlük olarak giyim bakımından kısa kollu ve hafif giysilere ağırlık veriliyor. Bölgede insanlar yiyecek olan daha hafif ve sebze türlerine ağırlık vermektedir. Yağ olarak zeytinyağı kullanıp yiyeceklerini tatlandırıyorlar. Sıcaklıkların artması sonucunda insanlar serinlemek için soğuk içecek ve deniz kenarlarında kendilerini bulurlar.

Kış aylarında yağmurun etkisi sonucunda çeşitli alt yapı sorunları yaşanmaktadır. Don olayları ve kar yağışları çok nadiren de olsa görülür. Bölgede yıl boyunca en fazla yağışı Muğla ve çevresi almaktadır. Isınmak için yakıtlara ihtiyaç duymadan iklim ve konum gereğince sıcaklıktan etkilenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu