Okul

Eğitim Bir Ülkenin Gelişmesinde Neden Önemlidir

Cahil kalmış bir toplumdan gelecek beklenmez. Eğitimli ve kültürlü toplumlar muasır medeniyetler seviyesine ulaşarak örnek alınırlar. Söz sahibi olunması için bilgili, hedefleri olan ve başarılı insanların yolu izlenir. Eğitim demek toplumun gelişmesidir. Üretken bir toplum olması bir çok alanda ülkenin kalkınmasını sağlar. Ekonomik anlamda kalkınma sağlanması ülkede ithalat ve ihracatı arttırır. Dış ülkelere satılan mallar sayesinde ekonomisi güçlenmiş bir devlet diğer devletler tarafından daima saygı duyulur.

Eğitim beraberinde bilgiyi getirir, insanları cahillikten uzak tutarak hata yapmalarını önler. İnsanın başına ne gelirse cahillikten gelirmiş. Bilgi sayesinde insanlar cahillikten kurtularak yaşam sürmeleri sağlanabilir. Bilimsel anlamda gelişmeler sağlanması için insanlarda eğitime önem verilmelidir. Eğitimin olduğu yerde yetişen bilim insanları, doktorlar, mühendisler gibi vasıflı insanlar yetişir.

Geleceği parlak bir ülkenin eğitimi sağlam olması gerekmektedir. Yapılacak çalışmalar bilimsel anlamda önem taşır. Bireylerin topluluk halde yaşamlarına devam etmeleri için gerekli görülmektedir. Bilginin ve eğitimin sağladığı gelecek ülkeleri medeniyetlerin üstüne taşır. Geçmişte eğitime önem veren devletler günümüzde dünya üzerinde söz sahibi olan devletler olmuştur. Eğitimsiz bir toplum ülkenin gerilemesine ve yok olmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu