Okul

Ekmek Soframıza Gelene Kadar Hangi Aşamalardan Geçer

Ekmek sahip olduğumuz önemli nimetlerdendir. Ekmeğin bizim elimize geçene kadar bir çok aşamadan geçtiğini bilmeliyiz. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeğin hikayesi yüzlerce kilometre uzaklıktan başlıyor. Tarlada sabırla büyüyen buğdaylar zaman içinde çeşitli işlemlere maruz kalarak sofralarımıza ekmek olarak ulaşmaktadır.

Ekmeğin ilk aşaması topraktan geçer. Tarlalara ekilen buğday uzun bir zaman sonra hasat edilir. Bunlar toplanarak un yapılması için fabrika veya değirmenlere götürülür. Dövülerek ezilir un haline getirilir. Unlar çuvallara doldurularak fırınlara gönderilmek üzere yola çıkar. Fırınlar unu alarak su, maya gibi çeşitli malzemelerle karıştırdıktan sonra hamur haline gelir. Ekmek şekli verilerek fırınlara sürülür bir güzelce pişirilmektedir. Ardından marketlere gönderilerek satışla sunulur. Bizde marketlerden ekmekleri alarak sofralarımızda yer veririz.

Buğday > Un > Hamur > Fırın > Ekmek > Sofra

Ekmeğin sofralarımıza gelmesi için oldukça zahmetli aşamaları vardır. Öyle fırından çıkıp gelmediğini görebiliriz. Emek verilir, zahmet edilerek bir şekilde sofralarımıza ulaştırılmaya çalışılır. Yediğimiz ekmeğin değerini anlamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu