Okul

Ekonomideki İnsan Etkisini Örnek Vererek Açıklayınız

İnsanlar ekonominin geleceğini belirleyen en temel unsurdur. Çeşitli alanlarda eğitim alarak meslek sahibi olan insanların mesleğini yapmaları sonucunda üretim artar. Eğitimleri doğrultusunda üretken, verimli bir birey olarak hizmet verebiliriz. Başarılı insanların iş hayatına atılmaları ülke ekonomisine destek olmaktadır.

Örneğin iyi bir eğitimin ardından kafada oluşan yeni projeleri hayata geçirmektir. İpek fabrikası açan biri üretimden satışa kadar her şeyi bilir. Kaliteli mal üreterek dünya pazarına açılması mümkündür. Kendisini bu alanda geliştirerek ticaret hacmini arttırır. Gün gelir zenginliğinde önemli artışlar sağlar. Fabrikasını büyüterek üretimde gelişme gösterir. Gelişimin hızla artmasıyla birlikte yeni iş istihdamı yaratır. İş sahibi olan insanlar refah düzeyinde yaşar.

Üretilen ipek kumaş eşyalar yurtdışına satılması döviz getirir. Elde edilen döviz yatırım bakımından ülke ekonomisine destek sağlar. Döviz ile alım gücü artan ülkede refah düzeyi de üst seviyeye çıkar. Beyin göçü alır beraberinde üretim alanında yenilikler sağlanır. Ekonomi hızla büyüme ve gelişme göstermesi yeni yatırımcıları çeker. Gelişen ülkeler yabancı yatırımcılar için kaçırılmaz fırsattır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu