Okul

Ekvatoral İklim Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ekvatoral iklim, sıcaklık ortalamasının yıllık ve günlük olarak farkının en az seviyede olmasıdır. Bu noktada yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecenin üzerindedir. Ekvatoral iklimin en önemli sebeplerinden biri, güneş ısınlarının yıl boyunca dik açı ile düşmesinden kaynaklanmaktadır. 0 ve 10 dereceleri arasında kalan enlemler arasındaki bölgeler, ekvator iklimleri olarak değerlendirilir.

Ekvatoral İklim Nedir?

Ekvator çevresinde yıllık sıcaklık ortalamasının 25 derece ve 27 derece arasında seyreden iklim türüne ekvatoral iklim adı verilir. Her mevsim düzenli olarak yağış alan bir iklim olmasından dolayı, ekvatoral iklimin görüldüğü bölgelerde sürekli yeşil kalabilen ağaçlar ve ekvatoral ormanlar gözlenmektedir. Ayrıca yağan kar çok uzun süre kalır.

Ekvatoral İklimin Özellikleri Nelerdir?

Ekvatoral iklimde, iklim özellikleri genel olarak güneş ışınlarının nasıl bir açıyla geldiğine bağlıdır. Yıllık sıcaklık ortalamasındaki değişimler 1 ya da 2 derecedir. Nem miktarının fazla olmasından dolayı kayalık bölgelerde kimyasal çözünme oldukça fazla görülür. Sürekli yağış olan toprak yapısı verim açısından olumsuz etkilenmektedir. Yıllık yağış rejimi düzenli olarak görülür ve ortalama yağış miktarı yaklaşık olarak 2500 mm’dir. Yine havanın nemi olmasından kaynaklanan bulutlu havalardan dolayı yeryüzüne düşen güneş miktarı oldukça azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu