Okul

Elektrik Akımı Nedir Kısaca

Elektrik akımı, elektriksel yük parçacıklarının taşıdığı yüklerin hareketidir. Elektriksel yükler genelde devre kablolar arasında hareket halinde olarak taşınmaktadır. Elektrolitlerin içerisindeki iyonlar plazma içindeki hem iyonlar hem de elektronlar tarafından bir noktadan başka noktaya taşınır. Akımın gerçekleşmesi için iletken maddelere ihtiyaçları bulunur. Akımın hızlı yalıtkan maddenin gücüne göre değişir.

Bir bağlantı üzerinde birim zamanda geçen yük elektrik akımının büyüklüğünü verir. SI birimi Amper’dir. Bir kesit üzerinden geçen yük miktarı Amper’lik akımına tekabül eder. Ampermetre adı verilen alet elektrik akımının şiddetini ölçmektedir. Elektrik akımının direnci ile ters orantılı, akımı oluşturan gerilimle doğru orantılı olmaktadır.

Elektrik akımı, ampullerde yarattığı ışığı Joule yasası açıklar. Elektrik akımı sayesinde motorlar, indüktörler ve jeneratörler üzerinden manyetik alanı oluşturur.

Elektrik enerjisi bir akımın üzerinden geçmesi sonucunda ısı enerjisine dönüştürmektedir. Devreye uygulanan voltaj ve devreden geçen akımın çarpılması sonucunda elektrik gücüne ulaşılır. Elektrik gücü ile zamanı çarparsak elektrik enerjisinin miktarıın bulmuş oluruz. Birimi Watt/Saat’tir. (Kw/h).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu