Okul

Eleştiri Nedir Neden Yapılır

Eleştiri bir düşünce hakkında olumlu veya olumsuz olarak yorumda bulunmaktır. Farklı bireyler tarafından yapılacak olan eleştiriler eksiklikleri göstererek daha iyi hal almasını sağlar. Eleştiriler insanların işinde uzlaşması, kendisini geliştirmesini sağlar. Yazı, sanatsal resimler ve bir çok eser eleştiri sonucunda eksikleri ve güzellikleri ortaya çıkar.

Alanında uzman olan kişiler tarafından eleştirilecek her eser aslında değerini gösterir. Olumsuz olduğu gibi olumlu eleştirilerde olacaktır. Toplumsal olarak daha iyi eserlerin ortaya çıkması için mutlaka kendimize yön vermeliyiz. Eleştirilerden çıkartacağımız dersler aslında eksik yönlerimizi görmemize yardımcı olur. Olumlu olarak bakacağımız her şey bize katkı sağlayarak istediklerimize daha kolay şekilde ulaşmamızı sağlar. Kimse eserinin mükemmel olmamasını beklememeli, başkasının eleştirileri insanların hatalarını görerek çözüme ulaştırır.

Eleştiriler dozunda olmalıdır, hiç olmadık bir şekilde eleştiri de bulunulmamalıdır. Kendimiz ile ilgili özeleştiri yapabiliriz. Dikkatli tarafsız ve dürüst şekilde insanların eserleri yorumlanabilir. Yapılan eleştiriler söylediğimiz sözleri hak etmelidir. Yıkıcı olmak dışında yapıcı eleştiriler insanlara katkı sağlayarak bilgi edinmelerine yardımcı olur. Başarlı işler yapabilmek için her zaman eleştirileri değerlendirmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu