Okul

Empati ile İlgili Kompozisyon

Empati Konulu Kompozisyon, Kendimizi Başkasının Yerine Koymak İle İlgili Kompozisyon

Empati kurmak kendini başkasının yerine koymaktır. Onların düşünceleri ve düştüğü durumların anlamak gereklidir. Karşımızdakilerin o an yaşadıklarını kendimizin yaşadığını düşünerek onun beklediği cevabı verip nasıl davranmamız gerektiğini göstermeliyiz. Empati sadece insanlara karşı değil diğer canlılara yönelikte kurulabilir. İstenildikten sonra başkalarının sevincini, mutluluğunu, korkularını ve yaşadıklarını hissedebiliriz.

Kendimizi başkasının yerine koyarken onların duygularını hissetmeliyiz. Empati kurulması bu sayede gerçekleşir. Bir köpeğin korkularını anlayarak etrafında ona yaklaşan insanlar gerçekten ürkütücü olabilir. Arkadaşımızın sınavda kötü not alması durumunda ruh halini anlamamızın en iyi yoludur. Başkasını anlıyorsanız o zaman yardımcı olabilirsiniz. Başımıza gelecek olayları kavramanın önemli noktalarından birisi olmuştur. Kendi içimizden gelen duyguları doğru şekilde anlatmamızın en doğru yolu olmuştur.

İnsanların birbirlerini anlamaları önemli olup kendimizi rahat hissederiz. Atalarımız “iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır” diyerek kendisini ortaya çıkarmasını sağlar. Başkasına kötü haber vermeden önce kendimizi onların yerine koyarak olacakları düşünmemiz gerekmektedir.

empati

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu