Sorular Cevaplar

En Sıcak Gezegen Hangisidir

Yıllarca en sıcak Gezegenin Merkür olduğunun sanılmasına rağmen en sıcak Gezegen Venüs’tür. Atmosferinde bulunan yoğun karbondioksit gazların bulutlarla birleşmesi sonucunda karbondioksit bulutları oluşmuştur. Bir nevi Dünya’nın gelecekteki hali veya küresel ısınmaya maruz kalmıştır.

Atmosferdeki Gazların Oranları

Venüs atmosferinde %96,5 oranında karbondioksit bulundurmaktadır. Dünya ile kıyasladığımızda, Dünya’da bulunan karbondioksit ise bu oranın neredeyse 96 katı gerisindedir.

Atmosferinde ise %3,5 oranında nitrojen vardır ve bu geriye kalan %1 oranlık diğer gazlar için temel yapıyı oluşturmaktadır.

Nükleer Kış

Astronomi kuruluşlarının yaptığı bir belgeselde Dünya’da karbondioksit’in artması sonucu bunların bir tabaka halinde Kuzey Yarım Küreye gelen Güneş ışınlarını engelleyebilecekleri anlatmışlardı, bu konuda Venüs hakkında belirli bir açıklama yok fakat devasa bir gezegenin atmosferini kaplayacak bir tabaka oluşamayacağı için veya diğer elden sadece belirli yerlerde nükleer kış yaşanıyor olabilir.

Venüs

Bir gün uzunluğunun 116 gün 18 saat olması, yörüngesinin 225 gün olması ve yer şekillerinin dağılışı sebebi ile oluşabilecek olan nükleer kış herhangi bir sıcaklık dağılışı olamayacağı için sabit olarak kalacaktır. Sıcaklık en kötü ihtimal ile değişse bile yüz ölçümü olarak yayılması zaman alacak ve sıcak/soğuk hava akımının olmadığı yerlerde ise herhangi bir gaz olmayacaktır. Bu sayede kısmen olarak değişse bile orada kalacağı için ve karbondioksit bulutları sebebi ile Venüs en sıcak gezegendir.

Yüzey yoğunlu Dünyaya göre %95 orana kadardır, yer çekimi Dünyaya göre %91 oranındadır. Yüzey sıcaklığı ise ortalama olarak 464 derecedir, Çobanyıldızı, sabahyıldızı ve benzeri yıldızların aslında Venüs olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Güncel verilere göre Venüs gezegeninde yaklaşık olarak 1600 volkan olduğu gözlemlenmiştir bunun sebebinde oluşan patlamalar bölgesel olarak sıcaklık artışının yaşanması bekleniyor.

venus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu