Okul

Erozyonu Önlemede Ağaçlandırmanın Önemi

Erozyonu Önlemek İçin Yapılacaklar, Erozyonu Önlemek İçin Ağaçların Önemi Nedir

Erozyon, toprak kayması ile birlikte hayatımıza girip zemin ile arasındaki yer yumuşaması sonucunda yer çekiminin ve dış etkilerin kuvvetine uğrayarak toprağın belirli noktadan kaymasıdır. Doğanın geleceği için büyük tehdit arz eder. Erozyonun oluşmasında ağaçlandırma olmadığı gibi bol yağışlar daha çok etki yaratıyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok çevreci kuruluş olup erozyon ile mücadele ediyor. İçlerinde en ileri görüşlü olup faaliyetlerini aktif bir şekilde yürüten TEMA Vakfı (Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma) olarak hizmet veriyor. Erozyon tehlikesi olan yerlerde ağaçlandırma yaparak ağaçların kökleri toprağı tutarak kaymasını önlemesini sağlıyor. Çorak topraklarda erozyonun görülmesi nedeni bitki örtüsünün olmaması.

Erozyonun önlenmesinde bir numaralı destekçimiz ağaçlandırma olmuştur. Yapılmayan ağaçlandırma yüzünden topraklar aşağıya doğru kayar kökleri ile birlikte kendisini kayaçlara bağlayacak çubuk görevi görmektedir. Bitki örtüsüne dahi sahip yerlerde bu tür erozyonun görülme ihtimali çok düşüktür. Ağaçlar sayesinde erozyon önlenerek can ve mal kaybı da önlenmiş olmaktadır.

erozyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu