Okul

Eski Yöntemlerle mi Hazırlanan Besinler İyidir Yoksa Yeni mi

Günümüzde sebze ve meyvelere neredeyse yılın her ayı ulaşabilmekteyiz. Seracılık ile beraber üretim mevsiminde olmasa dahi elde ediliyor. Anne ve babalarımız eskiden hormonsuz doğal ortamda yetişen ürünleri soframıza getirirlerdi. Saklanan besinleri doğal olarak saklardı. Marketlerde satılan ürünler, fırınlarda üretilen ekmek hepsi doğal haliyle üretilirdi. Bugün marketlerde yer alan yoğurt, süt aylarca dayanabilmekte. Eskiden doğal ortamda yetişir ve tüketilirdi. Her yediğimiz içtiğimiz şeyden lezzet alırdık.

Peki günümüzde böyle mi? Yediğimiz yiyecekler hazır paketler haline getirilerek çeşitli maddeler katılarak uzun süre korunur. Doğal lezzetini koruduğu söylense dahi doğada yetiştiği gibi değildir. Kimyasallarla karıştırılarak ileri de bizi hasta etmektedir. Aldığımız ürünler ilk günkü kadar taze değildir. Teknolojik ürünlerle paketlenerek çeşitli alanlarda muhafaza edilir.

Eskiden nenelerimizin yaptığı ev yoğurtlarının tadı ayrıydı. Taze sağılmış sütün lezzeti başkaydı. Bahçeden toplanan yiyecekler oldukça lezzetliydi. Doğadan gelen saflık ve temizlikle birlikte sofralarımıza ulaşırdı. Çok daha sağlıklı, faydalı, doğal ve şifa içermekteydi. İkisi arasında tercih yapacak olursak eğer eski yöntemlerle hazırlanan besinler çok daha sağlıklı olduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu