Okul

Eskiden Oynanan Şimdi Oynanmayan Çocuk Oyunları

Eski Zamanlarda Oynanan Oyunlar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte beraberinde bir çok şey gelmiştir. Eskiden oynana bugün oynanmayan oyunlar denilince kısa geçmişimize baktığımız zaman bunları görebiliriz. Eskiden çocuklar dışarıda birlikte oyunlar oynar arkadaşlık bağları geliştiği gibi sosyalleşmekteydi. Günümüzde bilgisayarın ve internet ile birlikte kendilerini internet üzerinde oyalıyorlar. Asosyal oldukları gibi iletişim konusunda sıkıntılar çekmektedir.

İstop
Üç veya daha fazla kişi ile oynanmaktadır. Yere tebeşir ile birlikte dünya çizilerek bölümlere ayrılır. Topu tutan kişi havaya atar ve bir ülkenin ismini söyler o ülkenin sahibi topu tutarak istop demektedir. Herkes olduğu yerde sabit durarak hareket etmez. Topu atar vurursa eğer onun ülkesinden yer almaktadır. Vuramazsa eğer o zaman el geçer ondan topu geri alır.

Ebelemece
İki veya daha çok kişi ile oynanmaktadır. Birisi ebe olarak seçilir herkes birbirlerini kovalar yakaladığı kişiye dokunarak ebe demektedir.

Yağ Satarım Bal Satarım
Oyuncular yan yana oturarak daire oluştururlar. Ebenin elinde mendil olup burada tekerleme söyleyerek devam eder. Ebe dolaşırken oturanlardan birisini arkasına mendil bırakır. Mendili alıp ebenin arkasından konuşması gerekip ebe oraya oturur. Eğer yakalanırsa böylece ebe tarafından mendil ile dayak yemektedir.

istop oyunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu