Sorular Cevaplar

ESP Nedir? Nasıl Çalışır?

ESP (Elektronik Stability Program), elektronik denge ve kararlılık sağlama planlamalarıdır. ESP sistemi araçlarda bulunur ABS (kilitlenmeyi önleyen fren sistemi), ASR (patinaj önleme sistemi) ESP sistemi ile desteklenmektedir.

ABS ve ASR olmadığı takdire ESP sistemi tek başına işlev göstermez. Araçlarda bulunan EPS sistemi sayesinde kilitlenmenin önüne geçiliyor ve patinaj oluşumunu engellemektedir. Dengeleme sağlanarak araçların yolda doğru şekilde ilerlemesine destek sağlar.

Teker hız algılayıcıları: Tekerleklerde bulunan hız ölçe bilen algılayıcıdır.

Yanal hız algılayıcı: Araçların ne kadar saptığına dair hız algılayıcı olup ESP’ye bildirir.

ABD hidroliği ve Fren basıncı algılayıcısı: Ani fren olması durumunda basınç durumunda tekerin kilitlenmesini önleyerek yavaşlamasını sağlayan sistemdir.

Direksiyon açısı algılayıcısı: Gitmek istenilen yönün algılanması sonucunda dönüşlerini takip eder.

Elektronik kontrol ünitesi: Algılayıcılardan gelen bildirimler doğrultusunda kritik durumlara yönelik ESP’yi devreye sokan ünitedir.

ESP nasıl çalışır?
Sürücünün araç istekleri doğrultusunda ESP sistemi tarafından denetlenerek kontrol edilir. Algılayıcılarda dengesizlik olması durumunda devreye giren sistem kişilerin sorun yaşamasını önlemektedir. Devamlı faal durumda olmasına rağmen yapılan yanlış hareketlenmeler sonucunda ESP sistemi aktif olarak kazaları önlemektedir.

Hızlı giden bir aracı ele alacaksak keskin bir virajda dönüş sırasında kaymaya başlar, ESP’li bir araçta algılayıcıların gönderdikleri bilgiler doğrultusunda devreye girerek kontrol sağlanır ve kayma önlenir. Bu sayede ön tekerin kontrolden çıktığı bildirilerek gitmek istediği yöne doğru harekete geçer.

ESP, araçlarda kazayı önlediği gibi oluşabilecek kayma ve sorunlara karşı geliştirilmiş sistem olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu