Okul

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) Yararları ve Zararları Nelerdir?

Dünyanın gelişmesi ile insanların ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Dünya nüfusu 19. yüzyılda önemli artış göstererek 7 milyarı aştı. İnsanlar gıda tüketiminde önemli ihtiyaçlar doğurarak üretimde yetersizlik görüldü. İnsanların ihtiyaçları karşılanması adına biyoteknolojiden yararlanarak genetiği değiştirilmiş organizmalar üreterek daha çok verim almayı planladılar.

Dünyada Amerika, Kanada, Arjantin, Avustralya, Çin ve Güney Afrika genetiği değiştirilmiş tohumlar kullanarak tarım alanında (soya, pamuk, mısır) üretimi yapıyorlar. Ekonomik ve gıda bakımından gelişmeler sağlanması hedeflenmiştir. İnsanların ihtiyaçları normal üretim şartları altında yeterince sağlanmamasından dolayı GDO’lu ürünlere talep her geçen gün artış göstermektedir.

GDO nedir?
Bitkilerin DNA’larında değişiklik yaparak işlevsel olarak faaliyetlerini değiştirir. Yapılan değişiklik sonucunda elde edilen ürünlerde fazlalık ve gelişmişlik gözlemlenir. Bitkilerin genlerinin değişikliğe uğraması sonucunda elde edilen ürünlerin miktarı artış gözlemlenerek daha çok üretim sağlanır. Kolay ve ihtiyaçların karşılanmasında yaygın olarak kullanılmış oldu.

GDO yararları nelerdir?
Gen aktarımı sayesinde besinler daha kaliteli ve canlı hale gelmektedir. Elde edilen ürünlerde büyük artış sağlanmıştır. Üretilen tarım ürünleri daha dirençli, verimli ve dünyanın açlıkla savaşmasını önleyeceğini gösterdi. Olgunlaşma süreçlerini değiştirdi, zenginleştirdi ve raf ömrümün uzamasını sağladı. Tatlandırma olarak onlara o gerçek tadını geri vermiştir.

Kullanılan GDO sayesinde hayvanlar ve ekonomik alanda yenilikler sağlanmıştır. Çoğalma ve tohumlama oranlarında artışlar sağlanmıştır. Balıklar üzerinde kullanılan GDO sayesinde yumurtama ve büyüme sürelerinde kısalma sağlanmıştır.

GDO zararları nelerdir?
İnsan sağlığını tehdit etmektedir. Genetiği değiştirilmiş olan ürünler insan sağlığını tehdit ettiği belirtilmektedir. Çeşitli ülkelerde GDO’lu ürünlerin giriş çıkışları yasaklanmıştır. Kendisine ait olmayan özelliklerle üretilen ürünler canlılara ve insanlara zarar vermektedir. Patatesin fareler üzerinde yapılan deney sonucunda zehir etkisi gösterdiği gözlemlenmiştir. Dünyada belli başlı düzen ve ekosistemin olması yaşamlarında zincirleme olarak reaksiyonlara sebep olduğu görüldü. İnsanlar çeşitli sağlık ilaçlarına bağışıklık kazanması tedavilere yanıtsız kaldığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu