Yemek Tarifi

Et Neden Yeşillenir

Et yeşillenir ama neden sorusuna gelince bazı etlerde bakterilerden dolayı lekeler gri-beyaz, gri-sarı veya sarı-yeşil renkte küflenirler bu renkler genellikle yeşil veya siyah renktedirler dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlardan gelen etler bir müddet dışarıda bekletilir. Etin soğuması ve kanının akması bekletilen et bir müddet sonra yeşillenebilir. Eti doğru şekilde saklamadığımız zaman yeşillenerek yenmez hale gelebilir. Bir çok kişi etin nasıl saklanması gerektiğini bilmemektedir. Etlerin doğru şekilde saklanarak dinlenmesi için püf noktalarına dikkat edilmelidir.

Kurban eti neden yeşillenir?

Kurban eti kasaptan aldığımız etten çok farklıdır. Evlere giren etler doğrudan sıcak gelir. Yeteri miktarda dinlenerek uygun şekilde saklanmalıdır. Kurban etleri buzdolabına konulduğunda henüz sıcaklığını kaybetmemiş olur, etin sıcaklığından buzdolabının kendi soğutması etin iç kısımlarına ulaşmaz. Etin hava almayan yerlerinde bozulmalar ve yeşillenmeler meydana gelir. Etin dinlendirilerek ardından buzdolabına koyulması gerekmektedir. Doğru şekilde dinlendirilmiş olan et dolaba koyulduğu zaman bozulmasının önüne geçilir.

Etlerde yeşillenen kısımlar varsa eğer tüketilmemesi gerekir. Yeşillenmiş et zehirlenmelere yol açacağından kesip atmaktan ziyade komple atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu