Okul

Arılar Dışında Geometrik Şekiller Oluşturan Hayvanlar Hangileridir

Arıların müthiş bir matematik becerisi olduğu söylenebilir. Peteklerini altıgen şekilde yaptıklarını görmekteyiz. Kusursuz ve hiç şaşmadan milimetre hesabı yaparak petek yaparlar. Doğada sadece arıların mı matematiksel becerisi var? Aslında onun dışında geometrik şekiller oluşturan çeşitli canlılar yaşamaktadır. Arılar kadar becerikli olmasalar ama belli şekilleri yerine getirirler.

Örümcek: Böcekler gecelerini ağlarını örer. Örülmesi ortalama 60 dakikalarını alarak istedikleri şekilde ağlarını örmüş olurlar. Ağın ortasında yapışan yer olur, diğer iplikçiler kuru olarak birleştirerek ağlarını örmeye devam eder. İkaz iplikçileri de olarak ağa biri takıldığı zaman farkında olmasını sağlamaktadır. Ağlar diz vaziyette ve arı sinek yakalamakta kullanılmaktadır. Örümceklerin kendine has ağ örme stilleri vardır bunlar geometrik şekillerde olduğudur. Doğuştan böceklere kazandırılan yetenek ağlarını örerken matematiksel becerilerini gösterirler.

Kuşlar: Kuşlar sürü halinde göç ederken gökyüzünde dikkat ettiyseniz eğer V şeklinde uçtukları görülür. Kuşlar için bu şekilde uçuş enerji tasarrufunun sağlanması içindir.

Kunduz: Doğanın su canlıları kunduzlar inşa ettikleri baraj suyu tam 45 derecelik açı ile kesmektedir. Bu canlılar suyun önünü kesmek istedikleri zaman rastgele dalları atarak değil belli bir hesap doğrultusunda yerleştirir. Kunduzlar barajlarını inşa ederken suyu tamamen kesmezler, belli özel alanlar bırakarak suyun buradan akmasını sağlarlar. Günümüze hidroelektrik santralleri de 45 derecelik açıyla kurulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu