Sağlık

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Bayanlar hamile olduklarında ancak hamile olduklarını henüz bilmedikleri dönemde mide bulantısı, baş dönmesi ve kas ağrısı gibi şikayetlerde bulunabilirler. Bu şikayetler bir çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi büyük oranla hamilelik göstergeleri de olabilmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise bir çok yöntem ile hamilelik testi yapmaktır.

Hamilelik testi yaptırmak için hastaneye gitmek bir imkan olabileceği gibi evde yapılacak bir çok yöntem ile de hamilelik testi yapılabilir.

Limon İle Evde Gebelik Testi

Evde yapılan doğal yöntem olarak hamilelik testlerinin başında limon gelmektedir. Bu test yapılırken küçük bir limon ikiye ayrılır, idrar şeffaf plastik bardağa alınır. Minik limon parçaları idrar üzerine bırakılır ve limon tortulları dibe çöker ise test hamilelik işareti vermiş olur aksi takdirde tortullar yüzeyde kalır ise test negatif demektir.

Karbonat İle Gebelik Testi

Bir çay kaşığı karbonat şeffaf plastik bardaktaki idrarın içine bırakılır. Bu işlem sonrasında karbonat ile idrar köpürmeye başlar ise bu durum hamileliğe işaret etmektedir. Ancak bu işlem ardından karbonat dibe çöker ise hamilelik söz konusu değildir.

Sirke ve Ton Balığı Suyu İle Gebelik Testi

Bu yöntem de evde hamilelik testi için sık sık kullanılan bir yöntemdir. ton balığı suyu ile eşit oranda sirke karıştırılır ve içine aynı oranda idrar eklenir. Bu karışım bir gece bekletilir. Eğer ertesi gün karışım parlak yeşil renge dönerse test pozitif, turuncu ya da sarı renge dönerse test negatif sonucu verecektir.

Diş Macunu İle Evde Gebelik Testi Yöntemi

Beyaz bir kase içine idrar ve beyaz diş macunu karıştırılır. Diş macunu köpürecektir. Köpürmüş olan diş macununun rengi mavi olduğunda ise test hamilelik sonucunu vermektedir ancak bu işlem sonrasında

İdrar Bekleterek Evde Gebelik Testi Yapmak Mümkün

Bu yöntem dünyanın bir çok yerinde denenmiş ve sonuç alınmış olan bir evde gebelik testi yöntemidir. Bu yöntemde idrar şeffaf bir şişeye alınır ve 24 saat beklenir. Bu süre sonrasında eğer hamilelik var ise idrarın üzerinde beyaz ince bir tabaka oluşur. Şayet hiç bir değişim olmaz ise hamilelik yok demektir.

Çamaşır Suyu İle Evde Gebelik Testi

Bu yöntemde çamaşır suyu ile idrar aynı oranda karıştırılır. İşlem sonrasında karışım köpürür ise hamilelik testi pozitif çıkmış demektir. Bu yöntemde önemli bir husus vardır ki; bu yöntem dar bir alanda yapılmamalıdır çünkü zehirleyici bir madde olan çamaşır suyu dar alanda testi yapan kişiyi zehirleme riski taşımaktadır.

Şeker İle Evde Gebelik Testi

Sabah ilk olarak yapılan idrar şeker tozu ile karıştırılır. İdrar şeker tozunu tamamen eritir ise sonuç negatif çıkmış demektir ancak idrar içinde şeker top top olur ise test pozitif anlamına gelir.

Tüm bu testler denenmiş ve sonuç alınmış olunsa da mutlaka bir hastaneye gidilerek kan testi yapılması anne bebek sağlığı açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu