Okul

Farabi Hangi Alanlarda Çalışma Yapmıştır

Farabi 14 Aralık 950 yılında Kazakistan’da dünyaya gelmiştir. Filozof ve bilim adamı olmasıyla astronomi, tıp, tarih, metafizik ve müzik alanında yaptığı çalışmalarla insanlığa hizmet etmiştir.

Farabi’nin çalışmaları arasında ses üzerine yaptığı çalışmalar ses mühendisliğinin temellerinin atılmasını sağlamıştır. Hava titreşimlerinden yola çıkarak ilk çalışmasını tamamlamıştır. Dalgalar halinde azalıp çoğaldığını deneylerle tespit etti. Musiki aletlerin geliştirilmesinde önem kazanmıştır. Müzisyen kimliğinde çalıştı. Tıp ve biyoloji alanında Darwin ve Hobbis gibi insanların ortaya attığı teorilerde ilham kaynağı olmuştur. Logaritmayı bulmak için yakından çalışmalar yapmıştır.

Mantı üzerine çalışarak bir çok felsefesi ilminin kurucusu haline gelmiştir. Türk dünyasının en önemli insanları arasında yer almaktadır. Eserlerini kaleme alarak gelecektekilere eserlerini bırakmıştır.

9650 yılında Şam, Suriye’de vefat etti. Çalışmaları günümüzün bilim insanlarının ilham kaynağı olarak geliştirilmiştir. Farabi dünya tarihinin önemli Türk bilim insanlarındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu