Okul

Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Nasıl Yürüttü

Tarih de yer edinmiş büyük komutanlardan birisi olmuştur. Onu özel yapan ise gemileri karadan yürütmesi olmuştur. Deniz kuvvetleri önemliydi haliç sularına ulaşarak Bizans fethederek alması gerektiğini biliyordu. Kararına yanında bulunan paşalar sadrazamlar karşı çıkmıştır. Fatih inandı yapacağını biliyordu Peygamber Efendimizin istediğini yerine getirmek için aşması gerekli olmuştur.

Fatih donanmasında 67 veya 72 parçadan oluşan yeri haliç sularına indirmesi gerekli olmuştur. Yapılan tomruklar ile birlikte gemilerin altına koyarak araba halini alması gerekliydi. Hayvanlar bulundu öküzler mandalar gemileri çekecekti. İpler bağlandı insan gücü ile birlikte çekilmesi de gerekli olmuştur.

Fatih’e hayalleri için destek olan Molla Gürani öğrenciler ile gelerek bu fetih size nasiptir asla pes etmeyin sizlerin yanınızda olmak için kefenlerimizi de alarak geldik demiştir.

Osmanlı donanması 22 Nisan Haliç’e indirilmiş olup top atışlarına başlayarak fetih gerçekleşir. Bizans komutanı Giovanni Giustiniani donanmanın nasıl geldiğini hiç öğrenememiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu