Okul

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

İstanbul’un fatihi olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet, üstün askeri stratejik taktikleri ve liderlik özellikleriyle fethedilemeyen toprakları fethetmiştir.

7. Osmanlı Padişahı olan Fatih Sultan Mehmet 30 Mart 1431 yılında Edirne’de doğdu. Babası Sultan II Murat, annesi Hüma hatundur. Küçük yaşta alimlerden eğitim görmüş, aldığı derslerle kendini geliştirmiştir. Hocası Akşemseddin, şehzade Mehmet’in bütün eğitimi ile ilgilenerek yol göstericisi olmuştur. Şehzade Mustafa henüz 12 yaşında Manisa valisi olarak görevlendirilir. Devlet işlerini yakından tanıması öğrenmesi için babası tarafından atanmıştır. Babası devlet işlerinden yorulunca tahtını oğlu Fatih’e bırakır.

Fatih Sultan Mehmet henüz 12 yaşında tahta geçince Bizans fırsat düşünceleri içerisinde olmuştur. Bizanslılar haçlı orduları ile 1444 yılında Osmanlı topraklarına girerek fetih düzenler. Osmanlı toprakları işgal altındadır, Şehzade Mehmet babasına mektup yazar durumu anlatır. Sultan II. Murat tekrar tahtın başına geçerek Bizans orduları gönderilir. II. Murat 1451 yılında vefat eder 19 yaşında Şehzade Mehmet tahtın başına geçer. Osmanlı için tehdit oluşturan Karamanoğulllarına karşı sefer düzenler. Kafasında tek bir düşüncesi “Ya ben İstanbul’u alacağım ya da İstanbul beni” sözleri tarihe geçmiştir. 1453 yılında hazırlıklar tamamlanınca 29 Mayıs 1453 yılında İstanbul’a fetih başlatarak fetheder. Yeni bir tarihin başlangıcı olmuştur. 3 Mayıs 1481 tarihinde vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu