Okul

Feminizm Nedir

Feminizm toplumlarda kadın haklarının savunucusu olarak görülen akımdır. Kadınların haklarının çoğaltılarak toplum içinde erkeklerle eşit olduğunu savunan kadınların yaşamalarının koruyucusu olan akım olmaktadır.

Tarihte kadınların hakları yok denecek kadar az olduğu gibi değerlerinin varlığı sayılmazdı. Kadınlar 20. yüzyıla kadar değerleri olmadığı gibi söz sahibi de değildi. Yapılan kanun değişiklikleri ile kadınlara çeşitli haklar verilse dahi erkeklerle eşit olmamıştır. Kadınların düşüncelerinin koruyucusu ve onların haklarına sahip çıkılması adına kadınlar ve onların haklarının varlığını inanan kişiler tarafından başlatılmıştır. Toplumda kadın ve erkek eşitliğinin her bakımdan korunması gerektiği görülmüştür.

Feminizm ilk olarak 15. ve 16. yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Kültürün gelişmesi ve insanların özgür düşünce haklarının olması zamanla birlikte gelişim göstermiştir. Kadınların Tanrı katında eşit yaratıldığı vurgulanmıştır. Avrupa’da önemli düşünürler kadınların haklarını desteklemiş ve savunmuştur. Zihinsel olarak kadınların erkeklerden üstünlüğü ön sürmüşlerdir.

Batıda başlayan feminizm akımı o dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu’nda kamuoyunda gündeme gelen konulardan olmuştur. Tanzimat fermanı ile kadınlar için çeşitli haklar ortaya çıkarak kabul edilmiştir. Kadınlar yoktan tekrardan var edilerek düzenlemeler ile kadınların miras, arazi gibi çeşitli haklara ulaşması sağlanmıştır. Yeniliklerin yapılması çeşitli kişiler tarafından dernekler ve örgütlerin kurularak desteklenmesi sağlanmıştır. Kadınların haklarının savunması adına çeşitli çalışmalar başlatıldı. Kadınlar 20. yüzyılda haklarının önemli kısımlarına kavuşarak kadın ve erkek eşitliği desteklenir olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu