Okul

Fırtınanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Rüzgarın çok şiddetli şekilde esmesine fırtına denir. Rüzgar biçimlerinden diğerlerine göre en düşük seviyede şiddete sahip rüzgardır.

Fırtınanın oluşumun sayesinde çevremizde bir çok doğa olayı da birlikte gelişir. Bunlar arasında bitkilerin tozlaşması oldukça önemlidir. Erkek organından polenler, dişi organa taşınmasına yardımcı olur. Sıcaklığın etkisi azaltarak zarar görmesi önlenir ve havanın temizliği sağlanmaktadır. Rüzgar türbinleri kullanılarak enerji üretimi sağlanır.

Olumsuz etkisi olarak deniz turizminin etkiler. Evlerin çatları uçmalarına neden olur. Can ve mal kaybına sebep olur. Ağaçların, elektrik direklerinin devrilmesine neden olur. Deniz dalgaları sahi kenarındaki yerleşim yerlerine zarar verebilir. Meyve ve sebze mahsulleri bahçede zarar görebilir. Fırtınanın etkisi ile çevrede yükselen parçalar insanlara zarar verebilir. Çevrede bulunan çöplerin havalanarak temiz alanlara yayılmasına sebep olur. İnsanlar dikkat etmediği zaman fırtınanın etkisiyle yere düşebilir yaralanabilirler.

Fırtınalı bir günde şemsiye kullanılmaması gerekir. Üzerimize giyeceğimiz elbiseler rüzgar için engel olmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu