Okul

Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları ve Katkıları

Fizik adamları genellikle çılgın insanlar olarak düşünülmüştür. Bu konuda Einstein’ın dilini çıkardığı meşhur fotoğrafının da etkisi vardır. Bugün kullandığımız elektronik eşyaları birçok fizikçiye borçluyuz. Bu bilim adamları arasında Isaac Newton, Niels Bohr, Galileo Galilei, Albert Einstein ve James Clerk Maxwell yer almaktadır.

Isaac Newton’un fiziğe katkıları;

Optik bilimine önemli katkıları olan Newton, kütle çekimi ve hareketin üç kanunu ortaya koymuştur. Kütle çekimi sayesinde gezegenlerin güneş etrafındaki hareketini de açıklamıştır.

Niels Bohr’un fiziğe katkıları;

Modern atom fikrini geliştirmiştir. Bu fikrin temelleri modern atomu anlamak için temel oluşturmuştur. Temelleri halâ geçerliliğini korumaktadır.

Galileo Galilei’nin fiziğe katkıları;

Kendine özgün teleskop icat ederek gökbilimini incelemiştir. Bu araştırmaları kendisini Kopernik’in teorisine yönelterek bu konuda çalışmalar yapmıştır.

Albert Einstein’in fiziğe katkıları;

Görecelik fizik teorisini Albert Einstein ortaya çıkarmıştır. En ünlü fizikçilerden biridir Albert Einstein. E=mc2 formülü ile bilinmektedir. Bu formül ile yıldızların nasıl enerji ürettiğini açıklamıştır. Ayrıca Bertrand Russell ile beraber anti nükleer manifesto yayınlamıştır.

James Clerk Maxwell’in fiziğe katkıları;

Toplum tarafından çok fazla bilinmeyen bilim adamlarından biridir. Ancak 1999 yılında yapılan 100 önde gelen fizikçinin oyuyla Einstein ve Newton’dan sonra bilim tarihindeki ünlü fizikçi olarak seçilmiştir. İlk gerçek renkli fotoğrafı ortaya çıkarmıştır. Elektrik, manyetizma ve ışık arasında bağı saptayarak radyo, televizyon ve radar gibi pek çok cihazın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu