Okul

Fizik ve Teknoloji Arasındaki İlişki Nedir

Tek başına teknolojinin gelişimi doğru yönde ilerlenmeyeceği gibi fizikten faydalanılmaktadır. Birbirleri ile en baştan beri ilişkili olup bunlar icatlar ile kendisini gösterir.

Fizik gelişmesiyle teknolojinin gelişmesi gözlenmektedir. Fizikte bulunan icatlar teknolojinin temelini yaratmıştır. Fizik alanında yapılan bütün araştırmalar yükselmesine ve makine devrinin başlangıcına neden olmuştur.

Teknolojinin birçok alanı fiziğe bağımlıdır. Makro ve mikro düzeyde tüm teknolojik cihazların geliştirilmesinde fiziksel hesaplamalar kullanılır, büyük makinelerin yapımında da gözle görülmeyecek kadar küçük transistörlerin yapımında da fizik kullanılır.

Ancak teknolojik gelişmeler sırasında karşılaşılan sorunları çözmek için uğraşan bilimadamları, buldukları çözümler ile fiziğin genel konularını da geliştirerek, diğer alanlarda da kullanılabilecek fiziksel formüller keşfedebilirler.

Fizik ile birlikte teknoloji birlikte oluşan kavramlardır. Teknolojinin temeli fizikte olup gelişimlerinden faydalanılmaktadır.

Tıp alanında kullanılan X ışınları için temel fizik ilkeleri insan vücutlarını etkilenmesinde kullanılmaktadır.

Tıp alanında mikroskoplar, bilgisayar, cinayet ve soygun gibi durunlar da yardımcı olunması.

Savunma sanayisi alanında gelişimler mikrodalgalar, lazerler, kızılötesi ve uydulardan faydalanılarak savunma sağlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu