Okul

Fosil Yakıtlara Örnekler

Yeraltı ve yerüstünde bir çok değerli maden bulunur. Madenler arasında enerjiye çevrilebilecek olan türlerden birisi fosil yakıtlardır. Canlı ve cansız varlıkların kalıntıları zamanla değişimle uğrayarak fosil yakıtlara dönüşürler. Binlerce belki de on binlerce yıl sonra gerçekleşmektedir.

Doğal enerji olarak doğadan elde ettiğimiz çeşitli madenler kullanılarak enerjiye çevrilir. Doğal enerjiler fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Yenilenebilir enerji kaynakları doğaya zarar vermeden sınırsız kaynaklar olan jeotermal, rüzgar, güneş, dalgaların gücünden oluşan enerji kaynaklarıdır. Çevre dostu ve sınırsız şekilde kullanılabilir.

Fosil yakıtlar yeraltında madenlerde çıkartılan on binlerce yıl sonucunda oluşmuş kaynaklardır. Madenlere dönüşmesi sonucunda çeşitli şekillerde kullanılabilir haldedir.

Fosil yakıtlar;

Kömür: Enerji üretiminde, evimizde, demircilerde, sanayi alanlarında kullanılmaktadır.
Doğalgaz: Enerji üretiminde, sanayilerde, evimizde kullanılmaktadır.
Petrol: Enerji üretiminde, sanayi de, ulaşım araçlarında ve makinelerde kullanılmaktadır.

Çevremizde bir çok yerde gördüğümüz fosil yakıtlar günlük hayatımıza yoğun olarak kullanılmaktadır. Günlük enerji ihtiyacımızı karşılamak adına fosil yakıtlardan yoğun olarak faydalanır ihtiyaçlarımızı gideririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu