Okul

Fotobiyografi Nedir

Sosyal medya ağları üzerinden hızla yaygınlaşan fotobiyografi son yılları yeni trendlerinden görülüyor. Yeni terim olarak hayatımıza girmesiyle yep yeni bir trend ortaya çıkıyor. İnsan hayatının belli periyodlarını resimleyerek tek fotoğraf karesinde yer almasıdır. Döngü içinde şiir, tiyatro, roman gibi duygusal bakımından bizim daha yoğunlaşmamıza neden olur. Fotobiyografi bizim insanlar hakkında daha geniş perspektifle hayata yer alan ilgi çekici her konunun kronolojik seyir içerisinde sunulmaktadır.

Zamanın hızıyla beraber insanlar yaşadıklarını fotoğraf kareleriyle tek bir karede toplayarak ortaya çıkartabilirler. Rasgele çekilen, bizi biz yapan, hayatımız için dönüm noktası olan fotoğraflardan bir araya getirilir. Örneğin düğün, sünnet, mezuniyet, gezi, tatil, doğum günü, özel günlere tekrar dönmek için fotobiyografiler oluşturulur. Hepimiz için en özel günler fotoğraf karelerinde karelenerek yapılır. Modern zamanda her şey tüketilerek ürün haline getirilip yaşamı salt çalışmasıyla sınırladığımız görülür. Sosyalleşmeye yönelik insanlar fotobiyografilerle birbirleriyle paylaşımlar yapabilirler.

İsim benzerliğinden anlaşılacağı gibi biyografi ve otobiyografilerin teknolojik bakımdan fotoğraflarla desteklenerek anlatılma durumudur. Yeni bir formla beraber biyografiye dair yaşanmışlıkları, anlatımları resimlerle anlatılması fotobiyografiyi meydana getirir. Eskiden topluma mal olmuş önemli kişilerin hayatları fotobiyografilerle anlatılırken günümüz trendinde sosyal medya ağlarında herkes tarafından kullanılmaktadır.

Özellikle son yılların önde gelen bilim, sanat, siyaset, spor gibi alanlarında tanınmış insanları anlatmak için yapılan tanıtımlardan oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu