Okul

Gazete Fıkralarının Özellikleri

Gazete fıkraları günlük olaylar doğrultusunda yorumlanıp belli görüşe bağlamak için yazılan kısa yazılara fıkra denir. Eğlenceli görüş açısı sonucunda gazete fıkraları yazılabilir. Kısa ve anlamlı günlük olayları ele alan konulardan oluşur.

Gazetelerin can alıcı bölümlerinde konuşma dili ile yazılmaktadır. Gündemi ve insanları ilgilendiren konularda yer verilir. Fıkralar olayları mizah dili ile anlatılmasında kullanılır.

Güncel konular üzerinde durularak gazete köşeleri olduğu gibi fıkra köşeleri de olup orada yayınlanırlar. Deneme yazıları tarzında olduğundan herhangi bir olayın kanıtlanmasına ihtiyaç olmadan kaleme alınabilir. Serbest yazım şekli kullanılıp kitlelerin görüş ve düşüncelerini yansıtması mümkün. Konular tarafsız şekilde ala alınmalı, düşünceleri ön planda tutarak yazılabilir. Konuların farklı açıdan kaleme alınması ayrıntılara inmeden işlenmesini sağlar. Okuyucuların ilgisini çekecek türden yazılarda yazılabilir. Okuyucunun anlayacağı açık, sade ve akıcı dil kullanılarak yayımlanır.

Günümüzde önemli gazete yazarları Burhan Felek, Falih Rıfkı Atay, Ahmet Rasim; Peyami Safa ve Ahmet Kabaklı’dan oluşan Türk edebiyatının önemli fıkra yazarlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu