Okul

Gazeteciler Günü İle İlgili Yazılar

Gazeteci demek medya kaynaklarını oluşturur. Ülkenin dört bir yanında haber kovalayarak haber aramaktadır. Yaşanan olayları aktarmak için gerekli çekimler yapar, olaylara tanıklık ederek medyaya sunmaktadır. Gazeteciler aslında iletişim alanında hepimizin ihtiyacı olandır. Ajanslar sayesinde medya kurumları üzerine araştırma yapılarak işlemler yerine getirilmektedir.

Haberciler doğru bilginin ulaştırılması için çabalarda bulunurlar. Haber yapmak, doğru ve düzgün haber kaynağından alınarak olmalıdır. Birinci ağızdan elde edilecek kaynaklar basına sunulabilir. Haber adaletli, doğru ve düzgün şekilde kendisi göstermektedir.

Günümüzde haberlerin araştırılması televizyon, internet, gazete, dergi, radyo gibi çeşitli haber araçları kullanılarak yerine getirilmektedir. Ufak hatalar haberlerin toplum algısını genişleterek insanlara sunulur. Yanlış yapılan haberler kesimleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Doğru haberciliğin medya üzerinden yapılması gereklidir.

Ülkemizde doğru ve dürüst gazeteciliğe önem verilmesi gerekmektedir. Tarafsız habercilik doğru haberciliği getirerek insanlara doğruları aktarır. Mesleğin görevi yerine getirilirken mutlaka nelerin yapılacağı bilinerek o şekilde sunulması gerekir. Doğru ve önemli haberler medya üzerinden insanları etkileyebilir. Büyük kitlelere hitap etmesi için gerekli şartları bilmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu