Sorular Cevaplar

Gaziantep’in Nüfus Yoğunluğu Neden Fazladır

Gaziantep ili Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili olmaktadır. Alan olarakta Türkiye’nin en büyük 6. ilidir. Nüfus bakımından son sayımlara göre 1.753.596 kişidir. 1927 yılından itibaren çok büyük bir artış göstererek en büyük 6. ilimiz olmuştur.

İlin el verişli topraklara sahip olması bölgenin sanayi ve tarım alanında gelişmesine yardımcı olmuştur. Ekonomik olarak gelişme göstermesi için bölge önemli ilerleme elde etmiştir. İnsanlar diğer illerden göç ederek yerleşmişlerdir. Nüfusun artış göstermesinde etkili olarak ilin bulunduğu noktada önemlidir. Bölgede fıstık yetiştiricliği oldukça fazla yapılmaktadır. Yıl boyunca tarım alanında verim alınabilir.

Ticaret ve ekonomide önemli yere sahiptir. Coğrafi konum bakımından verimli topraklar sayesinde ticareti desteklemektedir. Gaziantep sanayi alanında Türkiye’nin %4’lük kısmına sahiptir. Küçük ve orta sanayi başta olmak üzere iş istihdamı sağlamakta. Bölge halkının %28’lik kısmı sanayi kollarında çalışmalarını sürdürmektedir. İmalat sanayisi ve Organize Sanayi Bölgesinden verim alınmakta.

Gıda, tekstil, kimya-plastik sanayi, makine-metal, otomotiv yan sanayi, inşaat sanayisi, deri ve işlenmiş deri mamulleri, orman-ağaç-kağıt ürünleri sanayisi olmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu