Okul

Geceleri Güneşi Neden Göremeyiz

Dünya, Güneş Sistemi’nde yer alan üçüncü sıradaki gezegendir. Tespit edilen canlı yaşamına sahip olan tek gezegendir. Dünya kendi ekseni etrafında dönüş sağlar. Dünyanın uydusu olan ayda dünyanın etrafında döner. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşü günlük hareketinin sonucudur. Güneşin etrafında dönüşü yıllık hareketinin sonucu olmaktadır.

Dünya yapı olarak geoit şekline sahiptir ve eksen eğikliği vardır. Kendi etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar. Günlük hareketi sonucunda gece ve gündüz meydana gelir. Gündüz vakti güneş ışınları dünyamıza ulaşarak dünyamızı aydınlatmaktadır. Geceleri ise dünyamız karanlık olur, bunun sebebi ise güneş ışınları dünyamızın diğer yüzüne gelmesidir. Dünya kendi etrafında dönerken ışık gelen yüzü aydınlık, arka yüzü ise karanlık olmaktadır.

Dünyamız batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bu dönüş sonucunda ilk önce doğu bölgemiz aydınlanır ardından batıya doğru devam eder. Gece vaktinde dünyamız güneşe sırtını dönmüş olacaktır. Örneğin yanan bir mumun baktığımızda solumuza doğru dönmeye devam ettiğimiz zaman arkamız muma geldiğinde mumu göremeyiz. Gece ile güneş arasındaki de bu duruma benzerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu