Okul

Geçmişlerimizi Anmak İçin Neler Yaparız

Yaşamışlıklarımızın bize bıraktıkları geçmişimiz olarak arkamızda kalır. Hepimizin bir yaşamı vardır, küçüklerimiz büyüklerimiz olmak üzere geçmişte kalanlar iyi kötü haliyle hatıralarımızdır. Hayatın getirileri götürüleri bizim yaşamımızı etkiler. Ölmüş olanlara ve yaşanan olayların geçmişte kalması bizim geçmişimizdir.

Geçmişimizde vefat eden kişilerin yeri bizde büyüktür. Onları anmak için her yıl çeşitli etkinlikler düzenleyerek o şekilde hareket ederiz. Onlar için dua eder hayır işler ahiret hayatında rahatlamaları için çaba gösteririz. Onların yaşamı hepimizin yaşamı için haylice önemlidir. Fırsat bulduğumuz vakit mezarlıklarına gider onlarla konuşur, fatiha okuruz. Mezarlarındaki otları temizler gerekirse mezarlıkların bakımını yaptırırız.

Geçmişlerimizin hayrına sevap işleriz onlar adına hayırlar işleriz. Mevlit okutulur, helva dağıtılır, onlar adına kurban kesilir, benzeri hayırlar yapılarak gönüller fethedilir.

Yakın akrabalarımız, şehitlerimiz, devletimiz için önemli olan kişilerin vefatı, büyük insanlar, polisimiz askerimiz gibi bir çok insanı da unutmamalıyız. Onlar hatırlanarak onlar için hayır yapılarak ruhlarının huzura kavuşması sağlanmalıdır. Yapılacak her türlü hayır onların diğer hayatlarında mutlu etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu