Okul

Girit Kuşatmasının Nedenleri ve Sonuçları

Girit kuşatması en uzun süre kuşatmalardan birisi olmuştur. Osmanlı Devleti ve Venedik olmak üzere iki devleti Akdeniz’de hakimiyet sağlamak adına mücadele etkili olmuştur. Girit adası stratejik olarak önem taşıması buranın alınarak fethedilmesi gerektiğini düşünmüştür. Girit adası konum olarak ülkeler haricinde Venedikli korsanlar tarafından kuşatılıyordu. Bunun üzerine Osmanlı kendisine korsanları bahane ederek Girit Adasını 1645 yılında kuşatmıştır.

17. yüzyılda Venediklilerin elinde bulunan topraktır. Ege ve Akdeniz bölgesinin ortasında duran ve denizlerin hakimiyetinin sağlanması için stratejik önemi vardı. Korsanlar Osmanlı gemilerine saldırarak insanları öldürüp ganimetlerin büyük kısmını Girit valisine vermesi savaş sebebi olarak görülmüştür. Bunun üzerine 1645 yılında Yusuf Paşa komutasında 300 gemilik donanma Girit’e gönderilerek kuşatma başlatıldı.

Venedikliler kuşatmayı engellemek için Çanakkale boğazını sarmak istemiş Köprülü Mehmet Paşa tarafından amaçları bozulmuştur. Kuşatma 24 sene boyunca sürdü ve Köprülü Fazlı Ahmet Paşa zamanında 1669 yılında başarı ile sonuçlandı.

Girit kuşatmasının sonuçları;
Osmanlı Devleti Akdeniz üzerinde hakimiyet sağladı.
Girit kuşatması en uzun süren kuşatmalardan oldu.
Kuşatma Osmanlı ekonomisine büyük zararlar verdi.
Osmanlı Devletinin eskisi kadar güçlü olmadığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu