Sorular Cevaplar

Gökkuşağı Nasıl Oluşur

Gökkuşağı ışığın su damlacıklarının içerisinden geçerken kırılması ve yansıması sonucunda oluşur. Güneşten gelen ışınlar havadaki su damlacıklarının içinden geçmesiyle gökyüzünde gökkuşağı oluşumu görülür. Bir ortamda hareket eden ışık ışınları başka ortamda kırılarak yansımasında görülür yansıma durumu ışığın geliş ve dönüş açısına bağlıdır. Kırılma sırasında açının değişmesi kırılma indislerince belirlenir. Işınların dalga boyuna bağlı olarak renkteki ışınlar farklı açılarda görülür. Farklı dalga boyutlarında beyaz ışınların yansımaları kırılma açısına bağlı olarak kırmızı renk en büyük, mor renk en küçük olacak şekilde çıkar. Gökkuşağında dikkat ettiyseniz bir tarafı kırmızı olurken diğer tarafının mor olmasıdır. Renkler katmanlara göre ayrılarak yansıma görülür.

Işık ışınları, su damlacıklarının içine girmesi ve çıkmasıyla kırılma yaşanır. Damlaların içindeyken bir kere yansır, ışınlar damlaların içinden çıkmadan önce bir kez yansıdıkları zaman renk değişimi görülür. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor olmak üzere gökkuşakları görülür. Işığın dalga boyutuna bağlı olarak renkler bu şekilde sıralanıyor. Işık birden çok kırılmayla birlikte gökkuşağı oluşabilir.

Gökkuşağı çember şeklinde oluşur ve görülebilmesi için Güneş’in ufkun üzerinden 40 derecelik yükselmemiş olmalı. Gökkuşağı gözlemlendiğinde yarım çember olarak görülür.

Gökkuşağı renkleri

Kırmızı
Turuncu
Sarı
Yeşil
Mavi
Lacivert
Mor

gökkuşağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu