Okul

Göktürklerin Başkenti Neresidir

Göktürkler, Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtlarından yararlanılarak tarihte Kök Türk olarak geçmektedir. Bazı araştırmacılara göre Ökük Türük olarak okunmaktadır. Yabancı kaynaklarda daha farklı şekilde anlatılmaktadır. Türk adı tarihte ilk kez Göktürkler döneminde Orhun Yazıtları’nda geçmiştir. Türk adının kullanılması ve Türk devletlerinin kurulması bir olmuştur.

Göktürklerin başkenti Ötüken; Türk, Altay, Moğol ve Orta Asya tarihi kaynaklarına göre başkenti olduğudur. Tarihi kaynaklarda “Ötügen” olarakta geçmektedir.

Orhun nehri de kaynağının Ötüken şehrinden alır, Göktürk Devletine başkentlik yapan şehirdir. Göktürk inançlarına göre büyük devletleri bu şehirde kurulması gerektiğidir.

Tarihi belgelerde de geçmişten günümüze Türk ve Moğol Devletlerinin sınırlarını genişleterek başkentlerini Ötüken şehrine taşımış olmalarıdır. İnançlara göre büyük devletler Ötüken şehrinde kurularak yükselecektir.

İnanışlara göre Ötüken dağında “namı” adındaki koruyucu bulunmaktadır. Gizemli ruhun olasılıklarla Hz. Nuh Peygamberin olduğudur. Nuh’un gemisi ve Ötüken şehri birbirlerine bağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu