Sorular Cevaplar

Gökyüzünü İnceleyen Bilim Dalı Nedir

Gökyüzünü inceleyerek bilgi toplayıp çeşitli konular üzerinde araştırma yapan bilim dalına Astronomi denir.

Gökbilimi, gök cisimlerinin evremi, fiziksel ve kimyasal özelliklerini araştırmaktadır. Sınırlı alanı olmayarak gökyüzünde araştırmalarını yapar. Yörüngesel ve dünya atmosferinin dışında bulunan yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar ve kutup ışıkları, galaksiler gibi araştırmalar yapılır. Olgu ve olayların incelenmesini yapan bilim dalıdır. Çeşitli maddelerin hareketlerini takip ederek araştırmalarını üstlenen bilim dalı olduğu görülebilir.

Yeryüzündeki en eski bilim dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Gökyüzünün araştırmasını yaparak gökbiliminde çalışmalar yürütür. Neolitik çağda insanlar ekonoksların periyodik karakterini, mevsimlerle ilişkilerini ve takımyıldızlarını takip etmekteydi. Modern gökbilimi çağımızda ulaşılarak gökyüzünde keşiflerde bulunmaktadır.

Günümüzde astronomi bilimi oldukça gelişmiştir. Teleskoplardan ve gözlemevlerinden yararlanarak uzayın incelenmesini sağlamışlardır. Evrenin gizli özelliklerini ortaya çıkarmışlardır. Yıldızlar arasındaki mesafeler ve ışıklarının analizlerinin yapılmasına imkan tanır. Maddelerin yapısındaki görüşlere varılmasına imkan tanınır. Yıldız ışığının elektromanyetik spektral analizlerine başlanıldığı görülmektedir. Galaksilerin birbirlerine olan uzaklıkları öğrenilerek evrenin genişlediği tespit edilmiştir.

Çağımızda radyoteleskoplar, radyoastronominin modern bilişim araçlarının geliştirilmesi görülmüştür. Elektromanyetik dalgalar uzayı aşan parçacıkların gönderilmesiyle deneylere imkanlar tanımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu