Okul

Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Nedir

Peygamber Efendimiz yaşamı boyunca doğruluğa, dürüstlüğe, merhamete ve adilliğe önem vermiştir. Çevresi tarafından duruşu güvenilir kişiliğini ön plana çıkarmıştır. Allah’ın elçisi olmasıyla beraber inan olmaktaydı. Kabe hakemliği olmasında güvenilirliği önemli olmuştur. Peygamber efendimizin gençlik yıllarındaki davranışları da bunu göstermiştir.

Yeryüzünde Müslümanlar için en kutsal mekanlardan biri Kabe’dir. Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından inşa edilen Kabe zamanla birlikte hasar görmüştür. Hz. Muhammed 35 yaşına geldiğinde sel felaketi yaşanarak Kabe telef olur, tekrar eski haline gelmesi için temeller atılarak onarılır. Hacer-i Esvet taşının yerine konulmasında Müslümanlar arasında anlaşmazlıklar çıkmıştır. Kararın verilmesi için Hz. Muhammed’e gidilmiştir. Herkes buna çok sevinmiş kararın kendisi tarafından verilmesi istenmiştir.

Hz. Muhammed çözüm olarak Hacer-i Esvet-i’n üzerine örtü örtmüştür. Kabile liderleri tarafından örtünün kaldırılarak elleriyle yerleştirilmesi istenmiştir. Kabileler arasında bu sayede sorun ortadan kaldırılarak herkes tarafından barış sağlanmıştır.

Peygamber Efendimiz tarafından Kabe sorunu ortadan kaldırılmıştır. Müslümanlar ve gayrimüslimler kararlarında doğruluğu bildiklerinden dolayı herhangi bir konu olduğu zaman kendisine başvurmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu