Okul

Gönülsüz Yenen Aş Ya Karın Ağrıtır Ya Baş Atasözünün Anlamı

Atasözleri, büyüklerimizin uzun tecrübeler sonucunda edindiği bilgiler dairinde yerinde ve doğru anlatımlı söylenmiş sözlerdir. Hemen her atasözünün bir değeri ve anlatımı vardır. Mecaz anlamda kullanılan atasözleri kulağa küpe olacak tarzdan olmaktadır. Olayın başlangıcı, gelişimi ve sonucu az çok bellidir. Olayların takibi bu sayede daha kolay şekilde yapılmaktadır.

Atalarımız bir işin gönülsüz yapıldığı takdirde, o işten hayır gelmeyeceği gibi ileri de sorunların çıkacağını kanaatini bildirmişlerdir. Yapılan iş ya sorun çıkartır ya da ileri de beklentileri karşılamaz hale gelir. İş yapıldığı takdirde severek, gönül vererek yapılırsa o işten hayır ve güzellikle gelir.

Bir insanın istekli olarak bir işe başlaması o işin ne güzel olduğunu gösterir. Geçmişte sanatkarların mesleklerine olan sevgileri ve aşkla ortaya paha biçilmez sanat eserlerini çıkarmıştır. Severek yapılan her şey güzellik ve değer kazandırır. Sevdiğiniz müddetçe güzel işler yapabilir, güzel işler başarabilirsiniz. İşini seven insanın yaptığı işte kendisi gibi güzeldir. Detaylarına dikkat eder, en güzelini yapmak için çabalar. Adeta sanatını icra eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu