Sorular Cevaplar

Gözlemevleri Neden Şehir Dışına Kurulur

Gözlemevleri uzayı araştırmak ve gözlemlemek için kurulan devasal yapılardır. Uzayı gözetleyebilmek için atmosferde toz taneleri dahi olmaması gerekir. Keskin bir bakış ile milyonlarca kilometre uzaklıktaki gezegenler, göktaşları ve yıldızların incelenmesini sağlamaktadır. Işık kirliliği dahi bu bölgelerde oldukça yoğun olmasından görüntü alınması oldukça zordur. Bunun için gözlem evleri oldukça uzak noktalarda inşa edilerek koruma sağlanmaktadır. Bu sayede bölgelerde oluşabilecek kirliliklerin önüne geçilerek gözlem evlerinden istenilen sonuç alınabilmektedir.

Şehir ışıklarının parlaklığı gökcisimlerinin parlaklığını sönük bırakma durumundan şehir dışında kurulurlar. Uzaklarda olacak gözlemevleri sonuç verdiği gibi uzay incelemeleri yapılabilmektedir. Bugün şehir içinde bir adet gözlemevi olsa hava kirliliğinin yanı sıra ışıktan dolayı uzayda incelemeler oldukça zorlu yapılır.

Uzay araştırmaları daima ıssız bölgelere şehir merkezinden uzak noktalarda olur. Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde uzay araştırma istasyonlarının hepsinde aynı şekilde görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu