Okul

Akdeniz Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

Akdeniz bölgesinin iklimi genelde ılık olmaktadır. Toros dağlarının kıyıya paralel olarak uzanması bölgede yılında ılık geçmesini sağlar. İç kesimlere ulaşmaması sıcaklığın daha fazla hissedilmesine neden olur. Tarıma elverişli iklime sahip olarak önemli bölgelerimizden biridir.

Tarım: Bölge tarıma elverişli toprak yapısına ve iklim şartlarına sahiptir. Tarımsal gelirler oldukça farklılık gösterir. Ekonomik faaliyetlerin arasında önemli yere sahiptir. Elverişli olması bölgeden faydalanılmasına olanak tanır.

Hayvancılık: Bölgede az miktarda geliştiğinden dolayı ekonomik anlamda hiç yok denecek kadar az olmaktadır. Kırsal alanlarda ve çiftliklerde daha çok yetiştiriciliği yapılır. Deniz kıyısı olması balıkçılığında az miktarda gelişmesine yardımcı olmuştur.

Sanayi: Adana bölgesinde yoğun olarak gelişmiştir. Fabrika sayısı oldukça yoğun olmaktadır. Mersin ilinin liman kenti olmasından ötürü gelişmeler görülebilir.

Turizm: Bölge denize kıyı olmasından dolayı turizme ağırlık verilmiştir. Her yıl dünyanın dört bir yanından turistler ziyarete gelmektedir. Turizm bakımından ülkemizin 3. gelir kaynağı olmaktadır. Antalya bölgesi bu noktada oldukça yoğun kısmıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu