Sorular Cevaplar

Gözlemevlerinin Kurulduğu Yerlerin Özellikleri

Gözlemevleri uzay araştırmalarını sürdürebilmek için temiz gökyüzüne ihtiyaçları vardır. Atmosferin katmanlarında toz hanelerinin olmaması gerekir. Gökyüzünün açık ve berrak olması kullanılan teleskopların uzaydan daha net görüntü almalarını sağlar. Gözlemevlerinin kurulacağı yerler özenle seçilmektedir. Yıl boyunca bölgede herhangi bir kararma ve görüntü almayı önleyici faktörler bulunmaz.

Gözlemevlerinin kurulacağı yerlerin daha önceden iklim araştırması, yeryüzü şekli bakımından elverişli, hava olayları bakımından elverişli, az bulutlu, şehir merkezlerinden uzak, çevre kirliliğinin olmadığı yerler seçilmektedir. Kirliliğin olmadığı yerlerde teleskoplar aracılığıyla uzay araştırmaları yapılabilmektedir. Kuruldukları yerin çalışmaları için elverişli olması gerekiyor. Sisli hava da nasıl önümüzü göremiyorsak tozlu ve ışıklı bir hava da teleskoplarla araştırma yapılamaz. Gökyüzünün cam gibi berrak olması gerekir. Şehirlerde geceleri yıldızları göremiyorsak havanın tozlu olmasından dolayıdır.

Işık ve hava kirliliği uzay araştırmalarına engeldir. Teleskoplar gökyüzüne baktığında uzayı görmekte zorluk çeker. Günümüzde kurulan birçok gözlemevi şehir merkezlerinden uzak yerlerdedir. Şehrin ve doğanın azizliğine uğramamak için temiz alanlara kuruluyor. Birçok gözlemevi bugün hiç olmadığı kadar uzak alanlarda kurulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu