Teknoloji

Youtube Nedir? Nasıl Kullanılır ve Fenomeni Nasıl Olunur

Youtube, sosyal video paylaşım 15 Şubat 2005 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Paypal çalışanları tarafından kurulmuş, 2016 yılında Google tarafından hisseleri alınmıştır. Video paylaşım ağı ve sosyal medyadır. İnsanlar istediği videoları yükleyebileceği ağa sahiptir. Dünya’nın en büyük video sitesidir. Her gün milyonlarca insan video seyretmek, bilgi sahibi olmak için Youtube giriyorlar. Her yaştan her kesimden insanın üye olarak video paylaşımı yapabileceği ağa sahiptir.

Yeni ve eski videoları seyredebileceğiniz milyarlarca videonun barındığı sitedir. Kendinize özgü kanal oluşturarak kendi videolarınızı paylaşarak, reklam ağını kullanarak gelir sağlanabilir. Youtube üzerinde fenomen adı verilen kullanıcılar video paylaşımlarından gelir elde etmektedir.

Youtube Türkiye’de daha önce 5 defa engellenmiştir. Paylaşılan videolar ülkenin itibarını zedeleyerek zarar vermektedir. Youtube yasakları ilk zamanlar DNS engeli ile engellenirken daha sonra IP yasağı uygulanmıştır. Youtube engeli baştan sona komple engellenmiş hale gelmiştir. Yasak gerekçesi yayınlanan videoların kaldırılmaması ve ülke yöneticilerine hakarettir.

Youtube Nasıl Kullanılır

Youtube video paylaşım sitesi olduğundan takipçilerinize abone olabilir veya video yükleyerek kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. Kanal oluşturup video yükleyecek olanlar Flash Video Formatı olan *.flv videolarını yükleyebilir. Videoların izlenmesi için *.flv uzantısına sahip olmalıdır. Youtube videolarını izlemek için Adobe Flash programına ihtiyacınız var.

Youtube videolarının izlenebilirliği 480×360 piksel seçeneğinden 720p ve 1080p izlenme özelliği eklenmiştir. Video ekranının ayarlarından video kalitesini belirleyerek daha net izlenebilir. Son güncellemesi ile 4K video izlenme imkanı sunmuştur. Kullandığınız bilgisayar veya telefon desteklediği takdirde en uygun şekilde izlemeniz mümkündür. Youtube videoları en fazla 1GB büyüklükte olabilir.

Youtube hesabı açtıktan sonra kendi kanalınızı oluşturabilir, özgün videolar yükleyerek milyonlarca kitleye ulaşılabilir. Her gün 100 milyondan fazla video izleniyor. Trendle arasına giren videoları milyonlarca kişi izlemekte.

Youtube’ye üye olan kullanıcılar aynı zamanda izledikleri videoları değerlendirerek daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilir. Videolar hakkında yorum yazabilir, beğen butonu ile beğenebilir, yapılmış yorumlara yorum yazabilir. Şiddet, reklam, tehdit ve suç sayılabilecek videoların Youtube’ye yüklenmeleri yasak ve hesap kapatılma sebebidir.

Youtube Nasıl Kayıt Olunur

youtube kayit

Google Youtube satın almasıyla birlikte kendi bünyesinde birleştirdi. Youtube hesabına sahip olmak için gmail hesabınızı kullanmalı veya yeni bir mail hesabı açmalısınız. Android işletim sistemine sahip telefonları kullanırken hali hazırda gmail hesabını kullanıyorsunuz. Aynı hesabınızda Youtube hesabı açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube hesabı için https://accounts.google.com/signup/v2/webcreateaccount adresinden kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt ekranındaki bilgileri doğru şekilde doldurmanız hesabınızın askıya alınmasını önler. Telefon doğrulaması istediğinde doğrulama yapmanız hesabınızın aktif edilmesi için önemlidir.

Youtube Fenomeni Nasıl Olunur

youtube fenomen olma

Son yılların en popüler mesleklerinden biri Youtuber’liktir. Günümüzde gencinden yaşlısına birçok kişi Youtuberlik yapmaktadır. Fenomen olanlar yüksek miktarlarda gelir elde ediyorlar. Mesleklerini bırakıp Youtuber olanbirçok kişi var. Fenomen nasıl olunur detaylıca anlatacağız.

Youtuber olmak için ilk önce üye olmalı ardından kanalınızı oluşturmalısınız. Kendinize uygun bir ad, lakap seçmeniz gerekir. Birçok fenomen bulduğu isimlerle üne kavuşmuştur. Kendi isimleri dışında kanallarına havalı bir isim bulmaları kolayca fenomen olmalarını sağladı. Paylaştıkları videolar diğerlerine göre pekte farkı yoktur.

Fenomen Olmaya Giden Yol
Fenomen olmaya giden yolda kaliteli videolar geliyor. Kendinize kaliteli bir kamera ayarladıktan sonra videolarınızı çekmelisiniz. Kanalınızda görsel temalara ağırlık vermelisiniz. Sizi takip eden abonelerin ilgisini çekmeniz gerekebilir.

Nasıl Video Çekmeliyim?
Özgün video çekerken daha önceki Youtuber’ların yapmadığı şekilde yapmalısınız. Sizi onlardan ayıran şeyler bulun ve videolarını çekin. Henüz meşhur olmamış bir yerde yediğiniz yemek milyonlarca izlenme kazandırabilir. Trendlere girebilmek için izleyicilerin yorum ve beğeni atması gerekiyor. Diğerlerinden ayrılmak için elinizden geleni yapın. Farklı olan her şey beğenilir.

Sosyal Medya Hesaplarını Kullanma
Takipçileriniz sadece Youtube üzerinden değil Facebook, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerini takip etmeli. Sizinle ilgili her şeyi merak edecekleri için özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu