Okul

Gramın Kullanıldığı Meslekler

Gram, ağırlık ölçü birimidir. 1 kilogram 1000 grama eşittir. Ağırlık ölçü birimi olmasından dolayı alışveriş hesap yapma gibi bir çok alanda faydalanırız. Gram hesabının yapılması için elektronik ve hassas teraziler kullanılır. Ağırda hafif ancak değerde pahalı olan eşyalar gramla ölçülür.

Gramın kullanıldığı meslekler oldukça yaygındır aklımıza geldiğince örnekler vereceğiz. Kuyumcular, kasaplar, kuruyemişcilerde, elmas satışı yapanlar, besin değerinin ölçümü, marketler, manavlar kullanır.

Alım satım yaptığımız ürünlerde genelde gram miktarı yazar. Markete gidip cips aldığımızda üzerinde toplam kaç gram olduğu yazarak bizi bilgilendirir. Manava ya da pazara gittiğimizde bir miktar domates aldığımızda kaç gram geldiyse o hesapla alışveriş yaparız. Elektronik teraziler gram ölçümü yaparak tam hesap ödememizi sağlar. Elektronik teraziler doğru amaçlarda kullanılır.

Gram ölçü birimi hayatımıza girmesiyle ticaret gelişmiş alışverişte hesaplı döneme geçilmiştir. İnsanlar ne kadara ne sattığını bilmiştir.

Kilogram ağırlık ölçüsü olarak hayatımızda kullanılmıştır.

Pazarlarda, marketlerde, kuruyemişçilerde, katı maddelerin satıldığı yerlerde kullanılır. Ağırlık ve fiyatı göz önünde bulundurularak hesaplanır.

elektronik terazi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu