Okul

Gregor Mendel’in Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Genetik bilim ve araştırmacı yapısı ile canlıların nasıl döllenme gerçekleştirdiğini üzerine çalışmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalar 1858 yılında başlayıp 8 yıl sonra karşılığını alıp sonuca ulaşmıştır. Bitkiler üzerinde deneyler yapıp tohumların nasıl geliştiği ve çoğaldığı konusunun üzerinde durmuştur. Gözlemleri sonucunda saf ve melez döllenmenin gerçekleştiğini farketmiştir. Melez soyları üzerinde yapılan araştırmalarda genetiğinin değiştiğini farketmiştir.

Gerçekleşen döllenmede iki cinsiyetim birbiri ile bağımsız bir şekilde birleştiğini gördü Mendel’in bağımsız çeşitler yasası olarak kayıtlara geçti. Daha sonra başka bitkiler üzerindede yaptığı deneylerde aynı sonuca ulaştıktan sonra böcek, balık, kuş gibi canlılar üzerindede yaptığı deneyler ile genetik teorisini doğruladı.

Mendel bezeyeler üzerinde yaptığı çalışmada oluşacak yeni bitkilerin uzun olacağını düşünürken bir kısmı kısa olurken diğerlerinin uzun olduğunu fark etti. Uzun ve kısa bezelyeleri birbirleri ile çapraz tozlaştırma sonucunda uzun boylu bezelyeler elde etmesine melez döl adını vermiştir. Aldığı sonuç bezelyelerin hepsinin büyük olmasıydı.

gregor mendel
gregor mendel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu