Okul

Grip Hastalığının Etkilediği Sistemler

Havaların soğuması ve kışın gelmesiyle birlikte havada bulunan mikropların sayıları artmaktadır. Solunum yolu ile dışarıdan aldığımız mikroplar vücudumuza girerek burada beraberinde enfeksiyonları beraberinde getirir. Daha önceden bağışıklık sistemi olmayan kişilerin dahi az miktarda mikrop kapması gribe neden olabilir. Kişiler sağlıklı beslenemedikleri gibi vücutlarının direnci düşerek hastalıklara neden olacaktır.

Virüs vücudumuza girmesi sonucunda kişiler 2 gün sonra belirtileri görmeye başlar. Halsizlik, yorgunluk, sinirlenme gibi belirtileri kendisini gösterecektir. Enfeksiyonun vücutta yayılması sonucunda ateşin yükselmesi, titreme gibi belirtiler de gösterir. Hasta günlük işlerini yapmakta daha çok zorlanacaktır. Boğazlarında ağrılar, bademciklerin şişmesi gibi etkiler kendisini daha fazla gösterebilir. Çocuklarda bu durum daha çok etkili olacaktır.

Grip hastalığı sonucunda vücudumuzu etkilediği sistemler şunlar; öksürük, ateş, kas eklem ağrısı, grip görülüp bütün vücudu etkilemektedir. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, sinir sistemi etkilenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu