Okul

Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözünün Anlamı

Komşuluk ilişkileri toplumsal olarak yaşantımızda öneme sahiptir. Ailemiz dışında en çok komşularımızla zaman geçirmekteyiz. Birlikte yaşadığımız yerde birbirimizin huyunu suyunu biliriz. İhtiyacımız olduğunda birbirimizin kapısını çalmaktan geri durmayız. Bazen komşularımızdan çok daha iyi yerde olmayı isteriz onların başına bir şey geldiğinde güler geçeriz. Ancak komşusuna gülen birisinin kendi başına gelmeyeceği anlamına gelmez. Er ya da geç aynı olayla bizde karşı karşıya kalabiliriz.

Başkası için kötü düşünen alay eden kişi gün gelir o kişinin yerinde olur. Çevremizdekiler ile ilgili güzel düşüncelere sahip olmamız olumlu izler bırakır. Bizim hakkımızda da iyi dileklerde bulunarak yol gösterirler. Güzel düşünceler güzel şeylerle karşılaşmamızı sağlar.

Komşumuz hakkında iyi şeyler düşünmeli başına gelebilecek kötü şeylerde destek olmalıyız. Birlik beraberlik içerisinde güzel dileklerle hareket etmemiz engelleri aşmamızı sağlayacaktır. Sorunları paylaşarak birlikte üstesinden gelebileceğimizi bilmeliyiz. Bugün komşumuza destek olmuyorsak eğer yarında bize kimse destek olmayacaktır. Bir olduktan sonra aşamayacağımız sorunlarda olmayacaktır. Yardımlaşma ve dayanışma gösterdiğimiz sürece engelleri kolaylıkla aşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu