Sorular Cevaplar

Güneş Enerjisi Dünyaya Nasıl Ulaşır

Güneş kendi içerisinde gösterdiği füzyonlar sonucunda ışık ve ısı ortaya çıkar. Çevresine yaydığı enerji milyonlarca kilometre uzaklıkta olan dünyamıza kadar ulaşmakta.

Atmosfere ulaşan güneş ışınlarının %30’u uzaya geri yansımakta. %20’lik kısmı soğurularak kalan %50’lik kısmı yeryüzüne ulaşır. Dünyamızın doğal olarak ısı kaynağı güneş olmakta. Güneşten gelen ışınlar yeryüzüne ulaşarak karaların ve denizlerin ışımasını sağlar. Sera etkisi sayesinde ışığın geri yansımasını önleyerek dünyamızın daha hızlı ısınmasını sağlar.

Dünyamızın güneş etrafında dönüşü sayesinde ışınlarından faydalanmakta. Güneş sisteminde yer alması süreklilik sağlamaktadır Dünyamızın ihtiyacı olan ısı kaynağı güneşten ulaşır. Atmosferden geçerek yeryüzüne ulaşarak tüm canlılar faydalanır. Güneş enerjisinden bitkiler, hayvanlar ve insanlar yararlanır. Canlılar yaşamsal olarak ışık kaynağına ulaşmış olurlar. Isı enerjisinden yararlanmak için çeşitli araçlar kullanılarak enerji üretilir olmuştur. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek kendilerine kaynak yaratmışlardır. Sıcak su elde etmek için çatılara güneş sistemler yapıldı.

Teknoloji güneşten daha çok yararlanmamızı sağlayarak çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanmamıza imkan sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu