Okul

Asal Sayılar Nerelerde Kullanılır

Matematikte kendi başında bölüm olarak görülen asal sayılar sadece 1 ve kendi sayısına bölünebilen sayılardan oluşmaktadır. Bir sayıyı bölmek istediğinizde 1 dışında herhangi bir sayıya bölünmediği takdirde asal sayı olarak karşımıza çıkar. Asal sayılar pratik bakımından geniş uygulamalara sahiplerdir. Günümüzün bilim teknolojisi olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.

Asal sayıların yararlanıldığı en başlıca alan güvenlik alanıdır. Kriptografi alanın kullanılmaktadır.

Kriptografi Nedir
Gizlilik ve kimlik denetiminin sağlandığı güvenlik alanıdır. Matematiksel olarak bütünlük sağlayarak bilgi güvenliğini sağlar. Güvenliğin alınması takdirde dışarıdan gelecek etkilere karşı koruma altına alınmış olunur. Güvenlik biçimi sayesinde bilgilere ulaşım sağlanamaz. 3 farklı şekilde şifreleme yapılır.

Anahtarsız şifreleme: Anahtar kullanılmadan algoritmalar ile veri bütünlüğünü sağlamak için MD% ve SHA-1 gibi kriptografi şifrelemesidir.
Gizli anahtarlı şifreleme: Veri şifrelenmesi ve çözülmesinde aynı anahtar kullanılır. Anahtar verinin çözülmesinde “gizli anahtarlı şifreleme” kullanılır. SAFER, Sezar, DES, Vigenere, 3DES, Blowfish, RC5, IDEA şifrelemelerinde kullanılır.
Açık anahtarlı şifreleme: Gizli anahtarlı şifrelemenin tam tersidir. Asimetrik şifreme algoritması kullanılır. Diffie-Hellman, RSA, ElGamal şifrelemelerinde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu